
Najstarszy sport Ameryki Północnej
Elementy lacrosse’a można znaleźć w rozgrywkach plemion indiańskich datowanych na XII w. W kolejnych wiekach przepisy wyklarowały się w formie bardzo zbliżonej do obecnej i następnie zostały spisane przez Jezuickich misjonarzy. Tradycyjne rozgrywki trwały od świtu do zmierzchu na przestrzeni kilku dni i brało w nich udział kilkuset zawodników. Początkowo mecze miały głęboko mistyczny charakter - gra była formą hołdu dla Stwórcy, a zdobywcy bramek przynosili dumę swoim plemionom. Przez Pierwsze Nacje gra była nazywana baggataway oraz tewaarathon, a sama nazwa ‘lacrosse’ pochodzi z języka francuskiego od słowa ‘la crosse’, czyli zakrzywiony kij.
Sport zaczął zyskiwać popularność wśród nierdzennej ludności w pierwszej połowie XIX w. W 1844 rozegrany został pierwszy mecz pomiędzy plemieniem Mohawk, a napływową ludnością angielską na terenie obecnego Montrealu, a już w 1867 roku lacrosse został ogłoszony narodowym sportem Kanady (który to status zmienił się dopiero w 1994 r., kiedy to lacrosse został przemianowany na letni narodowy sport, a hokej został narodowym sportem zimowym).
Lacrosse został przedstawiony szerszej publiczności przez obecność na najważniejszej imprezie sportowej - Igrzyskach Olimpijskich. Lacrosse był na Igrzyskach obecny pięciokrotnie (1904, 1908, 1928, 1932, 1948), z czego trzy ostatnie jako dyscyplina pokazowa.
Najszybszy rozwój
Lacrosse jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin w Stanach Zjednoczonych. Według sondażu Coach and Athletic Director’s liczba licealnych drużyn lacrosse przyrasta rok do roku o ok. 22% w przypadku dziewcząt i 18% w przypadku chłopców. Co więcej, uczestnictwo w zajęciach z lacrosse’a na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zwiększyło się o kosmiczne 528%.
Również na poziomie międzynarodowym lacrosse rośnie na znaczeniu. Obecnie uznawanych i zrzeszonych w ramach międzynarodowych struktur jest 67 państw, w tym Polska Federacja Lacrosse, posiadająca nawet status związku sportowego.
Lacrosse jest coraz mocniej obecny na światowych arenach sportowych. Szerszej widowni może być on znany chociażby z wydarzenia World Games (znanych jako Mistrzostwa Sportów Nieolimpijskich), odbywającego się od 1981 r., gdzie lacrosse zawitał już w 2017 r. Czynione są również starania, by już w 2028 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles lacrosse pojawił się jako dyscyplina pokazowa, a później również jako pełnoprawna dyscyplina sportowa, co stanowiłoby powrót do olimpijskich tradycji tej dyscypliny.

Najszybszy sport
na dwóch nogach
Lacrosse nie bez przyczyny nazywany jest najszybszym sportem na dwóch nogach. Gra jest bardzo dynamiczna a piłka porusza się między zawodnikami z dużą prędkością i ogromną precyzją. Najszybszy zarejestrowany dotąd strzał osiągnął prędkość 192 km/h.
W ostatnich latach na znaczeniu zyskuje odmiana sześcioosobowa, tzw. lacrosse sixies. Jest to odpowiedź na zasady wyznaczone przez Komitet Olimpijski, co wiąże się z uproszczeniem zasad i zwiększania dynamiki rozgrywki.